Narodowe Czytanie 2024

„Nie — myśli wielkiej trzeba z ziemi lub z błękitu.

Spojrzałem ze skały szczytu,

Duch rycerza powstał z lodów…

Winkelried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył,

Ludy! Winkelried ożył!

Polska Winkelriedem narodów!”

W poniedziałkowe przedpołudnie fragmenty Kordiana Juliusza Słowackiego rozbrzmiewały w murach naszej szkoły. A wszystko za sprawą akcji Narodowe Czytanie.

Na początek uczniowie przenieśli się do chaty czarnoksiężnika Twardowskiego, w której moce piekielne stwarzały przywódców powstania listopadowego.

Następnie, oczyma wyobraźni, zobaczyli włoską willę, w której odbyła się rozmowa  między Kordianem a Wiolettą.

Na koniec lektorzy przybliżyli słuchaczom scenę, w której Kordian walczył ze Strachem i Imaginacją.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Od tego czasu co roku, na początku września, odbywa się Narodowe Czytanie utworu wybranego przez Parę Prezydencką. Do tej pory były to m.in. Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Lekturą przyszłorocznej 14. edycji będzie poezja Jana Kochanowskiego.