Zasady BHP w rolnictwie

Uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu zorganizowanym przez przedstawicieli KRUS, w którym poruszano tematy bezpieczeństwa w pracy w gospodarstwie rolnym.

Choć wiele osób nie ma o tym pojęcia, to zawód rolnika uznawany jest za jeden w czołówce tych najbardziej niebezpiecznych. Dlatego tak ważny jest fakt, że wszystkie osoby pracujące w tym sektorze gospodarki muszą przejść szereg szkoleń dotyczących tego, jak przeciwdziałać wypadkom. Szkolenia takie prowadzone są przez KRUS (Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) i PIP (Państwową Inspekcję Pracy). 

 Jak dbać o zdrowie i życie w pracy rolniczej?

Najważniejszą zasadą, która zapewni bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwie rolnym, jest wykonywanie danych czynności jedynie przez osoby odpowiednio do tego wykwalifikowane. Jeżeli pracownik ma do czynienia ze środkami chemicznymi, to musi być wyposażony we właściwy sprzęt ochronny – w zależności od rodzaju wykonywanych prac mogą to być: kombinezon, maska, rękawice, nauszniki, gogle. Obsługa zwierząt również wymaga nie tylko dużej wiedzy i praktyki, ale też zachowania podstawowych zasad BHP.

Podstawowa zasada BHP w rolnictwie związana jest z organizacją stanowiska pracy. Dzięki stosowaniu się do niej rolnik jest w stanie uniknąć takich wypadków jak uderzenie przez spadający przedmiot, potknięcia, poślizgnięcia, upadki z wysokości. Poza tym wspomaganie się w pracy maszynami, które jest na porządku dziennym, powinno przebiegać w sposób odpowiedzialny i pozbawiony pośpiechu.