WYCIECZKA DO BERLINA

Podążając za magią Świąt Bożego Narodzenia klasy drugie wybrały się wraz z wychowawcami i nauczycielem języka niemieckiego śladem symboli świątecznych rodem z państwa naszych sąsiadów - Niemców. Schwibbogen i Weihnachtspyramiden – łuki świąteczne i piramidy wywodzące się z Saksonii były myślą przewodnią wyjazdu do Berlina. Uczniowie zapoznając się wcześniej z historią i pochodzeniem symboli świątecznych podczas zajęć, mogli doświadczyć na własnej skórze świątecznej atmosfery na jednym z rynków w Berlinie. Karuzele, świąteczne smakołyki i zabawa towarzyszyły na każdym kroku zarówno uczniom jak i opiekunom. Wizytę na rynku świątecznym poprzedziła wizyta we wspaniałym Muzeum Techniki, gdzie byliśmy świadkami żywej historii – zgromadzone eksponaty zdawały się opowiadać zwiedzającym swoją niesamowitą opowieść z dawnych lat. Wisienką na torcie była obecność przewodnika, który z zaangażowaniem przygotował trasę przez najważniejsze punkty w Berlinie – Reichstag, Brama Brandenburska, pomnik pomordowanych Żydów, miejsce znane jako topografia terroru czy Checkpoint Charlie. Była to wspaniała lekcja historii w pigułce. Dzień pełen atrakcji zakończył się drobnymi zakupami – upominkami dla najbliższych. Wyjazd zapoczątkował kolejny wyjazd innych klas w to jakże magiczne miejsce. Bis bald und Auf Wiedersehen! Czy może raczej Glück auf! Jak pozdrawiają się mieszkańcy terenów Saksonii z gór Rudawy – Erzgebirge, skąd wywodzą się poznane symbole świąteczne…