„Bądź swoją bohaterką!”

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadziła zajęcia profilaktyczne z uczniami w ramach kampanii informacyjnej pn. „Bądź swoją bohaterką!”

Kampania ma na celu propagowanie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów piersi.

Na całym świecie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Nowotwory tego gruczołu stanowią 25% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych, wykrywanych u kobiet. Najwięcej zachorowań odnotowuje się u pań w wieku 50-69 lat. Wczesna diagnostyka daje szansę na całkowite wyleczenie, dlatego tak istotne jest promowanie badań profilaktycznych.

Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe informacje na temat wspomnianej choroby, w tym symptomy oraz czynniki ryzyka występowania raka piersi. Szczególnie ważna jest świadomość samych dziewcząt i kobiet, zwłaszcza w stosunku do wykonywania regularnego samobadania gruczołu, a w razie wątpliwości - badań diagnostycznych.